Próba Tollensa

Próbę tzw. lustra srebrnego należy przeprowadzać bardzo starannie. Użycie reagentów w nieodpowiednich ilościach możespowodować, że lustro w ogóle nie powstanie.Doświadczenie pokazujące próbę Tollensa można podzielić na dwa etapy:

I etap - otrzymanie amoniakalnego roztworu tlenku srebra

Najpierw dodajemy do roztworu azotanu (V) srebra kilka ml roztworu zasady potasowej lub sodowej.W efekcie reakcji powstaje wodorotlenek srebra, który natychmiast rozpada się na tlenek srebra i wodę. Oto równania zachodzących reakcji:

AgNO3+KOH → KNO3 + AgOH

2 AgOH → Ag2O + H2O

I tutaj uwaga: powstały osad należy kilkakrotnie przepłukać sporą ilością wody destylowanej.Dzięki temu usuniemy z roztworu nadmiar nieprzereagowanego AgNO3 lub KOH. Jeśli dysponujemy pH-metrem można badać pH roztworu i starać się zbliżyć do pH=7. W praktyce potrzeba około 5-8 płukań do uzyskania odpowiedniego efektu. Następnie do otrzymanego osadu Ag2O dodajemy bardzo powoli pojedyncze krople rozcieńczonego NH4OH i mieszamy. Czynności te powtarzamy tak długo aż prawie cały osad się rozpuści. Roztwór powinien mieć kolor grafitowy. Widać to bardzo dokładnie na filmie.

II etap - redukcja tlenku srebra do metalicznego srebra

Do otrzymanego w etapie pierwszym roztworu dodajemy kilka kropel formaliny i ogrzewamy w łaźni wodnej. Redukujące działanie metanalu spowoduje powstanie metalicznego srebra i osadzenie się go na ściankach probówki.

Próba Tollensa - film w jakości HD

Na poniższym filmie pokazujemy cały przebieg doświadczenia.

Zobacz także:Próba Trommera
Zobacz artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz do artykułu.

Nie musisz podawać adresu email.Jeli jednak go podasz - będziemy mogli się z Tob‘ skontaktować, aby poinformować Cię o odpowiedzi na zadane pytanie.
Plik w formacie png, jpg, gif, bmp, pdf, doc, docx, xls,xlsx, zip. Max rozmiar pliku 2 MB.

Komentarze użytkowników (1)


2013-05-23 16:19:09 fanfcb napisał(a):
Dzięki, bardzo fajnie wytłumaczone :).