Otrzymywanie wodorotlenków

Reakcja metalu z wodą - film

Produktem reakcji metalu i wody jest wodorotlenek metalu i gazowy wodór.Reakcje takie przebiegają w różny sposób w zależności od metalu. Na poniższym filmie pokazujemy reakcję potasu z wodą. Reakcja ta przebiega w bardzo gwałtowny sposób. Jest ona do tego stopnia egzotermiczna, że gazowy wodór zapala się. W poniższym doświadczeniuużyto kawałka potasu wielkości ziarnka ryżu. Dodanie do powstałego roztworu kilku kropli feneoloftaleiny powoduje zabarwienie roztworu na malinowy kolor - co wskazujena silnie zasadowy odczyn roztworu.

Zachęcamy do oglądania filmów w jakości HD.

Reakcja tlenku metalu z wodą - film

Na poniższym filmie pokazujemy reakcję między tlenkiem magnezu MgO i wodą, w wyniku której powstaje wodorotlenek magnezu Mg(OH)2. Reakcja przebiega według równania:

MgO + H2O -> Mg(OH)2

Przed reakcją do roztworu dodano fenoloftaleinę aby wykryć obecność produktu reakcji - powstałej zasady.

Zachęcamy do oglądania filmów w jakości HD.

Reakcja soli z zasadą

Pewne wodorotlenki można otrzymać tą metodą. Należą do nich wodorotlenek miedzi (II) Cu(OH)2, wodorotlenek glinu Al(OH)3, wodorotlenek cynku Zn(OH)2, wodorotlenek żelaza (III) Fe(OH)3.Zobacz artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz do artykułu.

Nie musisz podawać adresu email.Jeli jednak go podasz - będziemy mogli się z Tob‘ skontaktować, aby poinformować Cię o odpowiedzi na zadane pytanie.
Plik w formacie png, jpg, gif, bmp, pdf, doc, docx, xls,xlsx, zip. Max rozmiar pliku 2 MB.

Komentarze użytkowników (0)