Strona główna > Chemia > Chemia nieorganiczna > Mocne zasady

Mocne zasady

Mocne zasady to takie, które są całkowicie zdysocjowane na aniony OH- i kationy. Cechą zasad mocnych jest to, że mają one wysoki współczynnik pH (odczyn silnie zasadowy). Oto przykłady mocnych zasad:

- zasada potasowa KOH
- zasada sodowa NaOH

Moc zasad metali z pierwszej grupy układu okresowego jest większa niż moc zasad z drugiej grupy układu okresowego np.: zasada potasowa KOH jest mocniejsza od zasady wapniowej Ca(OH)2. W ramach tej samej grupy układu okresowego moc zasad wzrasta wraz ze wzrostem liczby atomowej np.: moc zasady wapniowej Ca(OH)2 jest większa od mocy zasady magnezowej Mg(OH)2.

pH mocnych zasad jest wysokie

Mocne zasady mają wysokie pH (w okolicach 12-14). Na poniższym filmie pokazujemy jak zmienia się pH roztworu po dodaniu do niego niewielkiej ilości zasady potasowej - KOH.




Mocne zasady odbarwiają papierek lakmusowy na niebiesko.

Na poniższym filmie pokazujemy zmianę koloru czerwonego papierka lakmusowego w obecności mocnej zasady potasowej KOH.


Mocne zasady bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny.

Mocne zasady są w środowisku wodnym całkowicie zdysoocjowane, czyli występują w postaci jonów. Dlatego substancje te dobrze przewodzą prąd elektryczny. Poniżej przedstawiamy równania dysocjacji elektrolitycznej zasad:

KOH <-> K+ + OH-
NaOH <-> Na+ + OH-

Mocne zasady wypierają słabsze zasady z ich soli.

Na poniższym filmie pokazujemy reakcję chemiczną, w której zasada potasowa (KOH) wypiera z chlorku miedzi (II) wodorotlenek miedzi (II).




Zobacz artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz do artykułu.

Nie musisz podawać adresu email. Jeśli jednak go podasz - będziemy mogli się z Tobą skontaktować, aby poinformować Cię o odpowiedzi na zadane pytanie.
Plik w formacie png, jpg, gif, bmp, pdf, doc, docx, xls,xlsx, zip. Max rozmiar pliku 2 MB.

Komentarze użytkowników (0)