Strona główna >
Fizyka >
Elektryczność > Łączenie kondensatorów
Łączenie kondensatorów
Szeregowe łączenie kondensatorów
Szeregowe połączenie kondensatorów zostało pokazane na poniższym rysunku:
Pojemność zastępcza połączenia szeregowego liczymy z następującego wzoru:
Równoległe łączenie kondensatorów
Równoległe połączenie kondensatorów zostało pokazane na poniższym rysunku:
Pojemność zastępczą połączenia równoległego liczymy z następującego wzoru:
Łączenie kondensatorów - przykłady
Przykład 1
Połączono równolegle trzy kondensatory o pojemnościach: 10 nF, 22 nF i 100 nF. Oblicz pojemność powstałego połączenia.
Rozwiązanie 1
Przy łączeniu równoległym pojemność zastępcza jest równa sumie pojemności: C
z=10 nF + 22 nF + 100 nF = 132 nF.
Przykład 2
Połączono szeregowo dwa kondensatory 100 pF i 200 pF. Obliczyć pojemność tego połączenia.
Rozwiązanie 2
Przy połączeniu szeregowym kondensatorów odwrotność pojemności zastępczej jest równa sumie odwrotności pojemności składowych.
1/C
z=0.01 + 0.005 = 0.015. Stąd C
z = 66.66 pF.
Zobacz artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dodaj komentarz do artykułu.
Komentarze użytkowników (6)
2013-03-10 16:45:00 Grzesiek napisał(a):Nie mam pojęcia jak w ogóle rozwiązywać zadania z łączenia tych kondensatorów, proszę o wytłumaczenie.. jak policz pojemność zastępczą, jak policzyć prądy, nie wiem w ogóle nic. Jak mam to zrobić?? Z góry dziękuje. ;)
2013-03-10 18:57:12 BazyWiedzy.COM napisał(a):Witaj.
Jeśli chodzi o liczenie pojemności zastępczej to należy rozpoznać czy w danym przypadku mamy do czynienia z połączeniem równoległym czy szeregowymi zastosować odpowiedni wzór. Jeśli zadanie jest bardziej złożone (występują połączenia szeregowe i równoległe jednocześnie) należy obliczać pojemności zastępcze i stopniowo upraszczać układ.
Jeśli chodzi o liczenie prądów to mamy dwie możliwości: gdy w układzie znajdują się źródła prądu stałego i układ jest w stanie nieustalonym lub w układzie znajdują się źródła prądu sinusoidalnie zmiennego. W pierwszym przypadku o ile pamiętam stosuje się metodę operatorową (z przekształceniami La Placea) w drugim przypadku stosuje się rachunek liczb zespolonych. Aha jest jeszcze trzeci przypadek - gdy mamy w układzie źródła prądu okresowo zmiennego ale niesinusoidalnego (np. przebieg prostokątny, trójkątny). Wówczas taki przebieg zapisujemy w postaci harmonicznych - korzystamy z przekształcenia Fouriera
i dalej postępujemy jak w przypadku drugim.
Jeśli mamy w układzie tylko źródła prądu stałego to w stanie ustalonym przez kondensatory nie płynie prąd - są one przerwą w obwodzie. Mam nadzieję, że troszkę pomogłem.
Pozdrawiam
Marcin
2013-03-13 20:00:05 marek napisał(a):Witam proszę o pomoc w doborze cewki do silnika 3 fazowego 2,2 kw aby mógł pracować na 220 voltów. Jakiej pojemności powinna być cewka?
2013-03-13 20:25:33 BazyWiedzy.COM napisał(a):Witaj.
Niestety nie mam doświadczenia przy projektowaniu tego typu układów i nie wiem jaka powinna być indukcyjność takiej cewki.
Pozdrawiam
Marcin
2016-09-21 18:33:44 PW Wojas napisał(a):jakby ktoś mądry zrobił zadania i omówił je na tej stronie to był bym tu codziennie.chodzi mi o zadania typu z podaniem napięcia. podam przykład zadania o jakie mi chodzi: 3 kondensatory o pojemnościach c1=2u C2=4u C3=6u połączono szeregowo znajdź napięcia na poszczególnych kondensatorach jeżeli napięcie przyłożone do układu wynosi 22kw. powiem tak jestem w 1 technikum na elektroniku i boje sie że w tym roku sobie siąde. praktycznie tego nie rozumiem. dziękuje
2016-09-21 23:57:16 BazyWiedzy.COM napisał(a):Witaj. Napisz proszę jaki rodzaj źródła napięcia jest podłączony do tych kondensatorów - czy jest to napięcie stałe (wtedy mamy do czynienia z tzw. stanem nieustalonym) czy jest to napięcie sinusoidalne? Rozumiem, że "22 kw", które podałeś to 22 kV? Pozdrawiam.